Select Page

Schedule

Tues, Oct 30   |    Wed, Oct 31   |    Thur, Nov 1     |    Fri, Nov 2    |    Sat, Nov 3

Tuesday, October 30

***Schedule is subject to change.***

Room

Time

Event

Speaker(s)

Weavers & Potters 8:00–8:30 am Ag Apprenticeship Learning Network Annual Gathering: Registration
Weavers & Potters 8:30–9:00 am Ag Apprenticeship Learning Network Annual Gathering: Opening Remarks
Weavers & Potters 9:15–10:30 am Ag Apprenticeship Learning Network Annual Gathering: Presentation To be announced.
Weavers & Potters 10:45 am–12:00 pm Ag Apprenticeship Learning Network Annual Gathering: Presentation To be announced.
Weavers & Potters 12:00–1:00 pm Ag Apprenticeship Learning Network Annual Gathering: Lunch
Turquoise 12:30–5:00 pm Telling the Story of Regenerative Ag: Advocating & Presenting on Healthy Soil and Regenerative Agriculture Finian Makepeace, Kiss the Ground
Weavers & Potters 1:15–2:30 pm Ag Apprenticeship Learning Network Annual Gathering: Presentation To be announced.
Weavers & Potters 2:45–4:00 pm Ag Apprenticeship Learning Network Annual Gathering: Presentation To be announced.
Weavers & Potters 4:00–5:00 pm Ag Apprenticeship Learning Network Annual Gathering: Group Discussion & Closing Remarks
Franciscan Ballroom 7:00–9:00 pm Holistic Management Social
Tues, Oct 30   |    Wed, Oct 31   |    Thur, Nov 1     |    Fri, Nov 2    |    Sat, Nov 3

Wednesday, October 31

***Schedule subject to change.***

Room

Time

Event

Speaker(s)

East/South Atrium 7:00–8:00 am Registration
Alvarado Ballroom 8:00–8:10 am Opening Remarks
Alvarado Ballroom 8:10–8:15 am Invocation
Alvarado Ballroom 8:15–9:00 am One Family, One Farm, Six Generations  Will Harris
Alvarado Ballroom 9:00–9:45 am Big House, Big Herd, Big Tent: The Power of Holistic Management in Producing Results and Collaboration Deborah Clark
East/South Atrium 9:45–10:15 am Break
Alvarado Ballroom 10:15–11:00 am Good for the Bird, Good for the Herd: Building Resilience for Wildlife and Ranching in the Sagebrush Sea Jeremy Maestas, Nathan Seward
Alvarado Ballroom 11:00–11:45 am Talking Soil: The Planetary Gut System Nicole Masters
Pavilion/Gardens 12:00–1:15 pm Lunch
Alvarado Ballroom 1:15–2:30 pm Plenary Panel Sallie Calhoun, Esther Park, and Meredith Storton
East/South Atrium 2:30–3:00 pm Break
Alvarado Ballroom 3:00–3:45 pm Plenary Jonathan Cobb
Alvarado Ballroom 3:45–4:30pm Land Access and Transfer: Regenerating Farms and Ranches for the Next Generation Jennie Stephens and Kathy Ruhf
East/South Atrium 4:30 – 4:45 pm Break
Old Town Farm 6:00–8:30 pm Dinner Snout To Tail Barbecue & Barn Dance
Tues, Oct 30   |    Wed, Oct 31   |    Thur, Nov 1     |    Fri, Nov 2    |    Sat, Nov 3

Thursday, November 1

***Schedule subject to change.***

Room

Time

Event

Speaker(s)

East/South Atrium 7:00–8:00 am Registration
Alvarado Ballroom 8:00–8:15 am Opening Remarks, Question of the day
Alvarado Ballroom 8:15–9:00 am

Scaling Up Livestock with Integrity

Alan Lewis, Gina Asoudegan, Katie Forrest
Alvarado Ballroom 9:00–9:45 am

Changing the World One Chicken at a Time

Reginaldo Haslett-Marroquin
East/South Atrium 9:45–10:15 am Break
Alvarado Ballroom 10:15–11:00 am Innovative Farm and Ranch Transition Casey Holland, Patrick Jaramillo, Serafina Lombardi, Dan Waldvogle
Alvarado Ballroom 11:00 am–12:00 pm Radical Center Awards Panel & NAP Graduation
Pavilion/Gardens 12:00 –1:15 pm Lunch
East/South Atrium & Salon C 1:00–1:30 pm Book Signing/Exhibitor Viewing
Alvarado Ballroom 1:30–2:15 pm Can Soil Health Equal Rancher Wealth? Richard Teague/Peter Byck
Alvarado Ballroom 2:15–3:00 pm Meat and Poultry Processing Greg Gunthorp
East/South Atrium 3:00–3:30 pm Break
Franciscan Ballroom, Salons D/E/F/G/H & Tablau 3:30–5:00 pm Round Table Sessions
East/South Atrium 5:00–5:30 pm Break
East/South Atrium 5:30–6:30 pm Career Connection
Alvarado Ballroom 7:00–8:30 pm Sisters of the Soil Panel Nicole Masters, Christine Su, and Betsy Ross
Tues, Oct 30   |    Wed, Oct 31   |    Thur, Nov 1     |    Fri, Nov 2    |    Sat, Nov 3

Friday, November 2

***Schedule subject to change.***

Room

Time

Event

Speaker(s)

East/South Atrium 7:00–8:00 am Registration
Franciscan Ballroom, Salons D/E/F/G/H & Tablau 9:00–10:30 am Round Table Sessions
Fireplace Room 9:00–10:30 am NAP Presentations (By invite only)
Salon F 9:00 am–4:00 pm HMI Regenerative Grazing Workshop To be announced.
Alvarado Ballroom 11:00 am–1:00 pm Regenerating Rangelands Workshop, Part 1: Seeding Rangelands with Native Species Maggie Parish
1:00–2:30 pm Lunch for Regenerating Rangelands Workshop Participants
Alvarado Ballroom 2:30–4:30 pm Regenerating Rangelands Workshop, Part 2: Monitoring Soil Health Patrick O’Neill
Tues, Oct 30   |    Wed, Oct 31   |    Thur, Nov 1     |    Fri, Nov 2    |    Sat, Nov 3

Saturday, November 3

***Schedule subject to change.***

Room

Time

Event

Speaker(s)

Desert Oasis Teaching Gardens at the Albuquerque Academy 9:00 am–4:00 pm Seed Literacy for Western Ranchers and Sustainable Farmers Bill McDorman, Lee-Ann Hill